Vajinusmus terapi

Vajinusmus için terapi

Vajinusmus nedir ?

Ülkemizdeki en büyük cinsel rahatsızlıklardan birisi olan vajinismus, vajina girişindeki pelvis kaslarının istem dışı kasılarak, fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı ilişkinin gerçekleşememesidir.

Sadece vajina girişi değil, tüm vücutta kasılma olur ve ilişkiden vazgeçildiğinde kaslar gevşeyerek normale döner. Zorlayarak ilişkide bulunmaya çalışmak, işe yaramadığı gibi vajinismusun şiddetinin artmasına neden olabilir.

Vajinusmus ve neden olduğu sorunlar

Vajinusmus’u; başına gelmeyen bilmez, diyebileceğimiz, başına gelmeden de insanın aklına gelmeyen çok şaşırtıcı, tuhaf bütün evlilik hayallerini altüst eden saçma sapan anlamsız bir sorun diye tanımlayabiliriz.

Düğün sonrası planlar altüst olur, çiftlerin adeta “dakika bir gol bir gibi” birlikteliklerinin daha ilk gününden yepyeni bir sorunları olmuştur. Vajinismusla geçirilen sürede birbirine yakınlaşmaları gerekirken, bu durum onları birbirinizden uzaklaştırmaktadır.

Sürecin her seferinde tekrarlanması, cinsel ilişki sırasındaki kasılma, kilitlenme, ilişkiye girememe problemi yüzünden gereksiz tartışmalar yaşanabilir.

Kasılmalar kişinin kontrolü dışında, aniden refleks olarak gelişir ve ilişkiyi imkansız kılar. İstem dışı gelişen, kramp girmesi, vajinal panik atak gibi gelen, nedeninin bilinemediği şiddetli bir korkuyla olması çok ürkütücüdür.

Vajinusmus ve kadında yol açtığı psikolojik sorunlar

Defalarca aynı tabloyu yaşayan kadının kaygısı, kısır döngüye dönüşerek, yine cinsel ilişkiye giremeyeceğim korkusuyla da kasılmalar yaşar. Sürekli yaşadığı başarısızlık sonucunda eşine karşı, mahcupluk ve utanç hisseder, cinsellikten soğur. Cinsel ilişki esnasında canım çok yanacak, çok kanamam olacak, kesinlikle cinsel ilişkiye giremeyeceğim vb düşünceler bedenine hakim olarak kilitlenmeye sebep olur.

Vajinusmus için terapi

Sorunun farkına varıldıktan sonra zaman geçirilmeden terapi desteği almak ve kısa sürede süreci normalleştirmek, birlikteliğin geleceği açısından önemli olmaktadır.

Vajinismus, oldukça sık rastlanan bir cinsel rahatsızlık olmasına rağmen, birçok kişi bunun rahatsızlık olduğunu düşünmediği gibi, daha da tehlikesi, bunun zamanla kendiliğinden düzeleceği yanılgısı içindedir.

Halbuki vajinusmus, çiftlerin kendi çabalarıyla aşabilecekleri bir sorun değildir. Yardım istenmesi zor bir sorun olması sebebiyle, sorun bir ertele hastalığına dönüşerek sürgit devam ederek büyümektedir. Zamanla cinsel ilişkiye girme sıklığında azalma, İlişkiye giremeden geçirilen günler, haftalara, aylara ve yıllara neden olabilmektedir. Beraberinde getirdiği ilave sorunlarla birlikte geçimsizliklere, boşanmalara varan birçok olumsuzluk yaşanmaktadır.

Zaten istenmeyen bir tepki olan vajinumus, iradi olarak kontrol edilemez. Bu durum kadının elinde değildir. Eğer elinde olabilseydi, yani kadınlar vajina kaslarını istediği zaman kilitlemesini becerebilseydi dünyadaki cinsel taciz ve tecavüz olayları gerçekleşemezdi.

Vajinusmus tedavisi açısından değerlendirildiğinde, günümüz şartlarında kolaylıkla üstesinden gelinebilen bir sorun olması sebebiyle çiftler, cinsel terapistten psikoterapi alarak hayatlarındaki bu sorundan kısa zamanda kurtulabilirler. Bütün çiftlerin güzel zamanlarını kaybetmeden kıymetini bilmeleri ve sorunlarını hızlıca çözmeleri dileğiyle.

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.