Online Terapi

 

ONLİNE TERAPİ NEDİR ?

Online terapi terapistlerin internet üzerinden danışmanlık ve destek verdikleri oldukça yeni bir sistem. Bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir terapiste ulaşabileceğiniz ve danışmanlık alabileceğiniz sağlıklı ve pratik yöntem

Daha çok merak edilen yönü, alışılmış olan yüz yüze gerçekleşen terapiden farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyor olmasıdır. Aslına bakılırsa, iki yöntem arasındaki temel fark, seansların online olarak teknolojik sistemler üzerinden gerçekleşiyor olmasıdır. Yüz yüze terapi seansları ofis ortamında yapılırken, online terapi internet ortamı kullanılarak görüntülü bir şekilde gerçekleştirilmektedir.İki terapi sürecinde de aynı psikoterapi yaklaşımları kullanılmaktadır. Seansların yapılandırılma aşamalarıyla, elde edilen sonuçları benzerdir.

Online terapi, internet teknolojileri kullanılarak bireysel veya grup terapilerinin gerçekleştirildiği bir uzaktan psikolojik destek uygulamasıdır. Yüz yüze görüşmenin kısıtlandığı ya da uygun olmadığı durumlarda psikolojik sağlık açısından etkililiği ispat edilmiş bir uygulama olarak online terapi bir çok ülkede uzun yıllardır kullanılmaktadır.

ONLİNE TERAPİ VE PANDEMİ

Her ne kadar online terapi uygulamalarına pandemi sürecinde daha çok başvuruluyorsa da aslında başlangıcı yeni değildir. İlk uygulamalara 1959 yılında Nebraska Üniversitesi tarafından başlanmıştır. Nebraska Psikiyatri Enstitüsü ve Norfolk Devlet Hastanesi işbirliği ile online terapi uygulamaları başlatılmıştır.
Günümüzde görüntülü görüşme sistemlerindeki gelişmeler online terapiye büyük kolaylık sağlamıştır. Erişim kolaylığı, görüntü ve ses kalitesiyle de gittikçe daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca pandemi sürecin de sağlık açısından güvenli bir görüşme ortamı sağlaması, tedavinin yarım kalmaması vb sebeplerle tercih edilmektedir.
Yapılan araştırmalarda birçok psikolojik sorun için internet üzerinden uygulanan online terapiler ile yüz yüze terapiler arasında fayda açısından belirgin bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Online terapilerin; anksiyete, baş ağrısı, yeme bozuklukları, uzamış yas ve tükenmişlik sendromu, uyku bozuklukları, depresyon, panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu gibi çeşitli ruhsal sorunlarda etkili olduğu bulunmuştur.

ONLİNE TERAPİ AVANTAJLARI

Online terapinin en önemli avantajlarından biri psikolojik yardıma ulaşılabilirliği kolaylaştırmasıdır. İhtiyaç duyan herkese fiziksel olarak seyahat etmeye gerek kalmadan dünyanın herhangi bir yerindeki psikologdan yardım alma imkanı sağlamaktadır. İnternet üzerinden psikolojik destek almak ve esnek psikoterapi saatleri, özellikle yoğun çalışan ve ulaşım problemi olan kişiler için uygundur. Bedensel bir engeli nedeniyle seyahat etmekte zorlanan, evde çocuk veya hasta bakımı yapan, işi gereği sürekli olarak şehir değiştirmek zorunda olan, işten izin almakta zorlanan, dışarı çıkması sakıncalı olan veya yüz yüze psikolojik yardım almaktan çekinen kişiler için kolaylık sağlamaktadır.

Terapi Sürecine Hazırlık
Terapiler:
Terapist ve danışanın birlikte belirlediği bir görüntülü konuşma programı üzerinden belirlenen saat dilimi arasında gerçekleşir.
Seans süresi 50 dakikadır.
Seans sıklıkları genellikle haftada bir veya danışan ile terapist arasında kararlaştırılan sıklıkta gerçekleştirilir
Danışan:
Seans süresince rahatsız edilmeyeceğinden ve oturduğu odaya açılan kapının kapalı olacağından emin olmalıdır.
Seanstan önce psikoaktif madde veya alkol kullanmamalıdır.

 

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.