Korona virüs sürecinde anne babaların ergenlere yaklaşımı nasıl olmalı

KORONAVİRÜS VE ERGENLER

Doğal bir afetle karşı karşıyayız. Bu felaket günlerinden ancak birbirimize anlayışlı davranarak ve dayanışmayla içinde olursak daha az hasarla geride bırakabiliriz. Aksi halde zaten zor olan bu süreç bize çok büyük zararlar verebilir. 

Toplum ve aileler olarak kayıplar yaşadığımız gibi çocuklarımızın ve gençlerimizin de çok önemli kayıpları oldu zaten. Daha şimdiden ömrümüzden bir sene kaybettik. Korona virüsten sonra da çocuklarımızı ve gençlerimizi, kayıplarını yerine koyabilmek için çok zorlu bir telafi süreci beklemektedir. 

Çocuklar ebeveynlerini örnek alarak yaşamını sürdürür. Bu süreçte çocuklar ebeveynlerinin kaygıyla nasıl baş ettiklerini izleyerek, onları model alıyorlar. Korona virüs hakkında evde sıkça konuşulması, çocukların korkularını tetiklemektedir. Sizin kaygınız yüksekse çocukların ve gençlerin kaygılarını azaltamazsınız. Anne baba sakinse, kaygısını yönetebiliyorsa, çocuklar da onları modelleyerek sakinleşebilirler. 

Başta siz ebeveynler olarak; sıkıntılı hissetmenize neden olabilecek, kaygı verici haberleri izlemekten, okumaktan veya dinlemekten uzak durmalısınız. Hayat planlarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Ailenizin ve çocuklarınızın sorumluluğu sizin üzerinizde. Sosyal medya haberleri kaygıyı daha çok körüklemektedir. Salgın hakkında sürekli haberi takip etmek, daha fazla endişelenmenize neden olabilir. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için güvenilir kaynaklardan bilgi alın. Gün içinde mümkün olduğunca az, yalnızca belirli saatlerde bir, iki kez salgınla ilgili yeni haberleri takip edebilirsiniz.

Bu dönemde eğitim hayatından uzak kalan gençler, akademik alanda motivasyon kaybı yaşamakla birlikte, uzun zamandır evde kalmanın, yaşıtları ile görüşememenin getirdiği sıkıntılarla da baş etmeye çalışmaktadırlar. Gittikleri okulda yapılan etkinliklerden, yaşıt etkileşimlerinden hepsinden mahrum kaldılar. Rutinleri bozuldu. Salgın konusunda bazı ergenler aşırı kaygılı bir hal alırken, bazılarında ise vurdumduymazlık ve salgını küçümseme davranışları gözlenebilir. Sınava giriş senesinde olanlar açısından, sınava hazırlık motivasyonlarında azalması söz konusu olabilir ve sınav kaygısı yaşayabilirler. 

Ergenlerde tehlikeyi küçümseme, kendilerine hiçbir şey olmayacağı ve bu hastalığa asla yakalanmayacakları gibi düşünceler olabilir. Karşıt fikir ve davranış geliştirme, kuralları reddetme, aile içinde fikir uyuşmazlıkları çatışmalar yaşanabilir. Ani, şiddetli ve daha önce olmayan abartılı davranış değişiklikleri, yemek yeme alışkanlıklarında değişiklik, iştah kaybı veya artması, uyku düzeninin bozulması, hareket azalması, pandemi dolayısıyla zaten kısıtlı olan sosyal etkileşiminde belirgin azalma iletişim sorunları vb yaşanabilmektedir.

Bu ve benzeri sebeplerle ergenlik döneminde çocuğu olan ebeveynlerin, iletişim becerilerini etkin kullanmaları çok önemlidir. Suçlayıcı ve yargılayıcı ebeveyn tutumları çatışmanın daha da artmasına yol açar. Anne babaların sakin ve tutarlı kalmaları, gençlerle sinirli iken değil sakinleştikleri zaman iletişime geçmeleri ve sohbet ortamı yaratmaları önerilir. 

Ergen ile salgın hakkında konuşurken onun duygu ve düşüncelerini dinlemek, bilimsel kaynakları temel alan bilgi paylaşımlar yapmak etkili olacaktır. Tepkisel davranışlarının altında yatan duygu ve düşünceleri anlamaya çalışmak konusunda, ebeveynlerin anlayışlı ve samimi bir tutum içinde olmaları faydalıdır. Kaygısı yüksek olan çocuklarınızı corona virüsü hakkında bilgilendirebilir ya da doğru bilgi alabilecekleri kaynaklara yönlendirebilirsiniz. Korunmak için gerekli önlemler hakkında birlikte kararlar alabilir ve güven verici sohbetler edebilirsiniz.

 

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.