Erken boşalma

Erken boşalma

ERKEN BOŞALMA NEDİR ?

Cinsel arzuları normal olan bir erkeğin isteğinden önce boşalmasına, sürekli olarak veya tekrarlayan biçimde, az bir cinsel uyarılma ile penisin vajinaya girme öncesi, girer girmez ya da hemen sonra boşalmanın olması olarak tanımlanabilir. Aslında erken boşalma yerine, denetimsiz boşalma ya da istemsiz boşalma denmesi daha uygun olabilir.

Normal ilişki süresi penis vajinada iken 5 dakika ve üstüdür. İdeali ise 5 ila 15 dakika arasıdır. Yani cinsel ilişkiden önce ya da hemen sonra, penisin vajinaya girmesinden 3-4 dakika daha kısa bir sürede olan boşalmaya denetimsiz boşalma denebilir. Yapılan bir araştırmada Cinsel ilişkilerinin çoğunda erkeğin ne zaman boşalacağı üzerinde gönüllü, bilinçli kontrolünün olmadığı, erkeklerin %75’inin içeri girdikten sonra 2 dakika içersinde boşaldığı bulunmuştur. 

Erken boşalma genelde iki tarafın da umduğundan kısa sürede gerçekleşir, dolayısıyla iki taraf da cinsel ilişkiden tatmin olamaz. Zamanla hem erkeğin hem de kadının cinselliğini ve cinsellik dışı yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu sorun genellikle başka cinsel sorunlara da yol açmaktadır. Sıklıkla erkeklerde cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunlarına yol açar. Denetimsiz boşalmada erkek, utanç, korku, küçük düşme ve yetersizlik hissine kapılır. Cinsel tatminde azalma, zamanla gelişen cinsel isteksizlik, hayal kırıklığı, sabırsızlık ve kızgınlık kendini eksik hissetme gibi duygu ve davranışlara neden olabilir. 

ERKEN BOŞALMA NEDENLERİ NEDİR ?

Erken boşalma erkekte en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olup, sebepleri arasında, gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, cinsel açıdan baskı altında yetişme, cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, ön sevişme ve cinsel uyarım eksikliği, cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, cinsel uyumsuzluk, vb sayılabilir. Asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki endişeleridir. Her cinsel sorun gibi erken boşalmada bu ve benzeri kaygılardan kaynaklanır. 

Erken boşalmaya etkisi olan faktörler arasında; genç olmak, yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak, heyecanlanmak, uzun süre cinsel ilişki kurmamış olmak, cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlı olması, aşırı istekli olmak, kaygılı, stres altında ve yorgun olmak, başarısızlık korkusu, vb sebepler gösterilmiştir. 

ERKEN BOŞALMA VE TEDAVİSİ

Erken boşalma vakalarının çoğu, psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. sıklıkla rastlanan ve tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Bir uzmana başvurulduğu takdirde terapiyle kolayca ortadan kalkabilir.

Çözümü kolay olmakla birlikte erken boşalma sorunu, erkeklerin utanç duydukları ve konuşmaktan kaçındıkları bir konu olması, problemin uzamasına veya büyümesine sebep olmaktadır.

Sorun ilk başta hafif olup, zamanla da şiddetlenebilmektedir. Bazı durumlarda, erkekler erken boşalma sorunlarını partnerlerine hissettirmemeye çalışırlar. Bu durum, çiftler arasında iletişim sorunlarına ve buna bağlı hem erkeklerde hem de kadınlarda başka cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

Kadınlarda da cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve erkeğin ön sevişmeye yeterli zaman ayırmaması neticesinde uyarılma bozuklukları vb olabilmektedir. Çiftler soruna yapıcı bir şekilde yaklaşmadıkları takdirde ilişkilerinde ciddi problemler yaşayabilirler.

Cinselliği keyifle yaşama imkanı varken, sorunu erteleyerek şiddetlenmesine veya çeşitlenmesine izin vermeden terapiye başvurmak elinizde. Çözümü kolay, yeter ki siz kendi kendinize, tekrar tekrar yaptığınız nafile turlara son vererek bir adım atın.

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.