covit 19 sürecinde çocuk psikolojisi

COVİT 19 SÜRECİNDE ANNE BABALAR ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİLERİNİ DESTEKLEME İÇİN NELER YAPILABİLİRLER

Covit 19 ile birlikte hayatımıza birçok kısıtlama ve zorluklar ilave olmuş oldu. Ancak sadece sorunlar değil, beraberinde, çocuklarımızla birlikte vakit geçirmek, onlarla sohbet etmek, birlikte oyun oynamak ve kendimizi geliştirmek için fırsatlar da sunmaktadır.

Çocuklarımızın kendilerini ifade etmek, derdini paylaşmak, ailesiyle yakın ilişkiler kurmak ve anlaşılmak gibi ihtiyaçları olmaktadır. Bu vesileyle gündelik telaşlar ve geçim gailesiyle çocuklarımızın ihmal yada göz ardı ettiğimiz, çoğu zaman fark etmediğimiz ihtiyaçlarına eğilmemiz gerektiğini hatırladık.

ANNE BABALAR İÇİN COVİD19 ÖNERİLERİ

Anne babalar belirsizliğin hakim olduğu bu günlerde çocuklarına destek olmaya çalışmadan önce kendileri sakin ve huzurlu olmaya dikkat etmelidirler. Ebeveynler kendilerini gergin, telaşlı ve kaygılı hissediyorlarsa çocuklarına faydaları değil zararları olabilir. Çünkü farkına varmadan kötü duygularını çocuklarına bulaştırabilmektedirler.

Çocuklarımızın kaygılandıkları durumla baş edebilmelerine yardımcı olmak ve morallerini yüksek tutmak için aile bağlarını güçlendirecek yaklaşımlar içinde olunmalıdır. Öncelikle aile içerisinde çocuklarınızla duygu ve düşünce paylaşımlarınızı artıracak zemini oluşturmak gerekir. Çocukları konuşmaya zorlamadan, kendini ifade etmesini kolaylaştıran alternatif yollar denenebilir.

Çocuklarla çeşitli oyunlar oynanabilir, oyun esnasında çocuğun hissettiği duyguları ona tanımlamak onların duygusal gelişimlerine katkı yapar. Mesela oyundaki duygusu öfke ise şu an sinirlisin ya da diyelim oyuncak kediyle köpek kavga ediyorsa, köpek kediye kızmış denebilir. Biraz sonra köpek ağlıyor vb gibi. Oyun devam ettikçe oyundaki duyguları Onun adına anne, baba söyleyebilir.

Ebeveyn o duyuruları kelimeye döktükçe, çocuğun beyninden o duygu boşalmaya başlar. Yani onun duygusunu onun adına anne baba dillendirebilir. Aynı zamanda duygularla tanışma gibi de düşünülebilir. Çünkü çocuklar duyguların adını bilmiyor olabiliyorlar.

Çocuklarla konuşurken derinlemesine analizler yerine, sohbet etmek günlük hayattan bir şeyler konuşmak, onları dinlemek biraz arkadaşlık kurmak yeterlidir. Zaten ayrıntılı konuşmalara tahammül edemezler. Anne baba için onlarla sohbet etmek, vakit geçirmek, duygu tanımlamak çoğunlukla yeterli.

Ya da resimler yaptırılabilir ve resim üzerinde konuşulabilir. Bu resimde neler olduğu sorulabilir. Anlattıktan sonra resimdeki çiçekler, ağaçlar, insanlar vb neler varsa onların neler hissettiği sorulabilir. “Sence ne hissediyor” denebilir. Bu tür sohbetler çocuğun duygularını ifade etmesini sağlamaktadır.

Yine oyun hamurlarıyla hissettiği korku, kaygı, öfke, tedirginlik gibi duyguyu şekillendirmesi istenebilir. Duygusunun rengini seçebileceğinin söylenmesi hayal dünyasını da geliştirecektir. Bu tarz faaliyetler de çocukların duygularıyla tanışma, duygularını ifade etme ve boşaltama araçları olabilmektedir.

Çocuklar korktuklarında ve kaygı duyduklarında onları sakinleştirmenin en iyi yolu hareket etmektir. Hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte spor yapıp nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Ya da eğlenceli ve fiziksel hareket sağlayan bir çok oyun oynayabilirsiniz

Gelecek İçin İyimser ve Umutlu Olmak önemli. İçinde bulunduğumuz durumun da geçeceğini, üstesinden gelebileceğini duymak onlara iyi gelir. Olumsuz haberlerde boğulduğunuzda Mizah iyilik halimizi artırır. Günlük yaşamınızı eğlenceli hale getirmek ve birlikte gülmek size ve çocuğunuza iyi gelecektir.

Çocuklarınızın sosyal medyadan, haberlerden ya da kulak misafiri oldukları konuşmalardan ne tür düşüncelere maruz kaldıklarından haberdar olup, yanlış bilgileri düzeltmeniz gerekmektedir.

 

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.