aile dizimi

Aile dizimi

Aile diziminde birincil amaç gizli olanı, görünmeyeni görmektir. Problemlerimizin kökleri, küçükken yaşantılanmış çocukluk travmalarımıza dayanmaktadır çoğunlukla.

Anne ile baba ile kurulan ilişkiler, anne babanın ilişkisi ile ilgili ya da içinde yaşadığımız sosyal çevrenin etkileriyle oluşmaktadır. Bazen de anne babanın kendi travmalarının çocuklara aktarılmasıyla veya 3-4 nesil gerideki travmalar şeklinde de oluşabilmektedirler.

Babaannenin travması babaya, babadan da çocuğa yüklenmiş olabiliyor kimi zaman da. Kişinin bir travması var, bir ruhsal problemi var ama bu ruhsal problemle ilgili hatırladığı, yada anlatılan, güçlü anılar yoksa, bu önceki nesillere ait travma olabilmektedir.

Problemler iş hayatında da çıkabiliyor, parayla ilgili problemler olabiliyor. Mesai arkadaşlarıyla, idarecilerle veya ona bağlı çalışanlarla ilgili de ilişki sorunları yaşanabiliyor.

Saldırganlık eğilimleri, öfke kontrol zorlukları olabiliyor, buralarda karanlık noktalar var, kişi bunu hissediyor ama tanımlayamıyor. Aile içi gizli kalmış sırlar yine nesilden nesile aktarılıyor. Babaannenin başı ağrıyor, babanın da ağrıyor, çocuğunda ağrıyor vb aile içi somatik sorunlar, nesilden nesile aktarılıyor.

İstenmeyen çocuklar, kürtaj, bunla ilgili problemler, aldatma, yasak ilişkiler kronik problemler vb nesilden nesile aktarılmış olabiliyor. Nedeni bilinmeyen sıkıntılı, kaygılı süreçler, sebepsiz karamsarlıkların kaynakları aile diziminde keşfedilebiliyor. 

Aile dizimindeki öncelikli amaç iyileştirmek değil. İyileştirmek de vardır ama ikinci derce önemlidir. Aile Dizimi kişilerin kendi hayatlarındaki sorunları çözmek adına, içine doğdukları aileyi ve kendilerini, ayrıntılı şekilde bir bütün olarak görebilme imkanı sunar.

Bunun için dizimi yapılacak olan katılımcı kişi, bir terapist tarafından düzenlenen, grup çalışmasında grup içinden aile üyelerini temsil edecek temsilciler seçer. Temsilciler, dizimi yapılan kişinin uygun bulduğu biçimde ortaya yerleştirilerek aile dizimi çalışması başlatılır. Çalışma süresince dizimi yapılan kişi de bir katılımcı tarafından temsil edilebilir. Böylece çalışma, ya da bizim oyunumuz başlayarak aile sisteminin dile gelmeyen, görülmeyen ancak hissedilen ve farkında olmasak da bizi yönlendiren psikolojik dinamikleri fark etmemizi sağlar. Bu oyunda amaç danışanın bilinç dışında olan ama bilmediği bir gerçeği bilince getirmektir. Travmayı gizli halden görünür hale getirmek. 

BİLİNÇ ALTINI BİLİNCE GETİRMEK

Kişinin çocuklukla ilgili hikayesi biraz konuşulur, küçükken anne baba ile nasıldı? Bunlar 8-10 cümle konuşulur ama detaylı bilgi vermez.

Annesi nasıl bir anneydi, (örneğin biraz baskın bir anne ya da silik bir anne) babası nasıldı, (öfkeli iyiliksever vs) bunla ilgili bir iki cümle konuşulabilir ama zorunlu değildir.

Daha sonra bu kişiler sahnede sessizce 2-3 dk konuşmadan bekliyorlar. Sonra temsilcilere şu an içinizden ne geliyorsa onu yapın deniyor. Temsilciler kendilerine aktarılan rolleri içlerinden geldiği gibi oynuyorlar.

Bunu yaparken de duygusunu konuşmadan bedeniyle göstermeleri istenir. Burada çalışması yapılan kişi dışarıdan annesi babasını ya da çalışılan her neyse onu, başka bir gözle bir daha görür. Burada bir senaryo yok, oyununun nasıl gideceği, oyunda ne çıkacağı temsilcilerde bilmiyor, terapist de bilmiyor, danışan da bilmiyor. Başlangıçta bazen gidişat tahmin edebilir, oyun şöyle biter diye ama 3-5 dk sonra tahmin edemeyeceğimiz şeyler de çıkabilir. 

Aile dizimi aslında bir tablonun varlığını netleştiriyor, ortaya koyuyor. Siz de varlığını görmediğiniz bilmediğiniz bir bilgiyi bilincinize çıkarmış oluyorsunuz. Sonrasında kişiler isterse ortaya çıkan şeyi bireysel terapi ile çalışabilirler.

Psikolog Mürşit Atlıakın’ı daha yakından tanımak için tıklayınız.

Psikolog Mürşit Atlıakın ile iletişim kurmak için tıklayınız.